Земляцький рух

Земляцький рух в Україні

Об’єднання в громадські колективи людей за їх громадськими ознаками мало місце ще з ХІV століття. За часів входження українських земель до складу Великого князівства Литовського відомо, що у деяких містах України створювалися національні земляцтва. Так, у м. Камянець-Подільський існували три об’єднання міщан: українське, литовське та вірменське, які користувалися правом самоуправління. В ХІХ столітті у Російській імперії, в т.ч. на українських землях, вперше створювалися студентські земляцтва. Це були, зокрема, Полтавське, Херсонське і Київське земляцтва при Московському університеті, Маріупольське земляцтво при Харківському університеті тощо. Стимулом добровільного об’єднання молодих людей у земляцтва була потреба спілкування у рідному середовищі, підтримці української мови, матеріальній допомозі своїм членам.

В Союзі РСР теж існували земляцтва, які формувалися не тільки у молодіжному середовищі, а й в інших прошарках населення. Багато земляцьких утворень українців виникло в часи Союзу РСР і вони в більшості існують до цього часу у регіонах Сибіру (Тюмень, Томськ, Новосибірськ) та Далекого Сходу, у Москві, Санкт-Петербурзі й інших.

В процесі демократизації суспільного життя з середини 90-х років минулого століття, поряд з виникненням різнобічних партій, набуває активного поширення земляцький рух у столиці незалежної України.

Проголошуючи позапартійну позицію, земляцтва заявляють про свою відданість рідній землі, бажання об’єднати зусилля киян- вихідців з різних регіонів України в ім’я надання допомоги своїм областям, районам, містам земляцької взаємопідтримки один одному у нинішній непростий час. Серед перших, з 1996 року створені та зареєстровані в органах юстиції столиці земляцькі об’єднання житомирян, подолян, вінничан, чернігівчан, буковинців. Їх починання були підхоплені земляками Донеччини, Херсонщини, Запоріжжя, Кіровоградщини, Миколаївщини, Хмельниччини, Івано-Франківщини, Буковини, Тернопілля, Львівщини, Харківщини, Черкащини, Луганщини, Дніпропетровщини, Сумщини, Закарпаття, Рівненщини, Полтавщини, Одещини. Зараз у столиці діють 22 регіональних земляцтв, з яких 12 мають статус «міжнародної громадської організації». Товариства земляків підтримують тісні зв’язки із об’єднаннями земляків, вихідців із своїх регіонів, які проживають у США, Канаді, Росії, Білорусії, Польщі та багатьох інших регіонах зарубіжжя.

Активне утворення земляцьких товариств викликало неоднозначну реакцію. Висловлювалось, навіть серед деяких вчених, думки, що це призведе до самоізоляції областей, не сприятиме єдності держави.

Виходячи з цього, керівництва земляцтв з самого початку їх діяльності напрацьовували спільну лінію громадської діяльності на взаємо підтримку, поширення здобутого досвіду, взаємоповагу, об’єднання зусиль регіонів заради сильної України. З цією метою у 2000 році була створена у м.Києві Рада керівників земляцтв областей України.

В 2009 році Міністерством юстиції України за рішенням більшості членів Ради керівників зареєстровано спілку громадських організацій «Асоціація земляцьких організацій «Рада земляцтв областей та регіонів України», яка в своїй діяльності керується спільно прийнятим Статутом, втілює на практиці найсправедливіший принцип: у любові до рідного краю усі рівні, незалежно від рівня доходів, освіти, віку, політичних переконань.

Керівними органами Асоціації є Загальні збори, Координаційний комітет, Голова Асоціації та ревізійна комісія.

Для узгодження роботи земляцьких товариств Координаційний комітет затверджує графік координаторства, згідно з яким почергово терміном, як правило, на чотири місяці , визначається земляцтво – координатор роботи земляцтв Асоціації. Координатор одночасно є заступником Голови Асоціації, діє відповідно до затвердженого Загальними зборами положення та їх рішень.

Cеред членів земляцьких об’єднань можна побачити президентів, прем’єр-міністрів, народних депутатів України, учених, літераторів, підприємців, студентів, пенсіонерів, військових, домогосподарок, представників інших прошарків населення країни.

Різнопланова, притаманна кожному окремо взятому земляцтву робота сприяє зміцненню державності України, посиленню її міжнародного авторитету, збереженню і збагаченню традицій, історико-культурної спадщини регіонів, налагодженню контактів їх мешканців з вихідцями з відповідних областей, які проживають за її межами, а також задоволенню творчих, професійних, вікових, національно-культурних, духовних та інших суспільних інтересів і традицій своїх членів.

Завдяки тісним зв’язкам зі своєю малою батьківщиною, земляцтва володіють об’єктивною неупередженою інформацією щодо ситуації в областях, районах, містах, селах, узагальнюють пропозиції задля регіонального розвитку і вносять їх на розгляд до центральних органів влади. На цьому підґрунті час від часу відбуваються робочі зустрічі керівників земляцтв областей з керівниками-урядовцями, народними депутатами України.

Важливу консолідуючу роль земляцтв областей України через можливість залучати для участі в роботі товариств увесь соціальний спектр суспільства, здатність до співпраці з іншими організаціями, формування громадської думки, значною мірою використовує і Київська міська влада. Це знаходить своє відображення в Угодах про співробітництво усіх земляцтв з київською міською адміністрацією та Київською міською радою, які укладаються і здійснюються, починаючи з 2001 року. За ініціативи Ради земляцтв у столиці щорічно у травні та вересні проводиться всеукраїнське свято єднання земляцтв областей та регіонів України в м.Києві.

В цьому вбачається збагачення духовного життя столиці з використанням творчого та інтелектуального потенціалу земляцтв України, досягнення соціальної злагоди у м.Києві. Як ніколи, всі земляцтва України у столиці згуртовані в ім‘я розквіту єдиної благословенної матері – України.

Кожне земляцьке товариство щорічно збирає своїх земляків, звітує про свою роботу. На таких зібраннях завжди присутні представники інших земляцьких об’єднань у столиці, де набувають і діляться своїм досвідом громадської діяльності.

Керівники земляцтв беруть участь у всіх заходах, що проводяться іншими земляцтвами, здійснюються поїздки усіх керівників земляцьких товариств до областей під час їх координаторства, відбувається ознайомлення з досвідом нових перетворень в умовах незалежної України, характером взаємодії земляцтва і органів місцевої влади. Кожне земляцтво сповідує толерантне, шанобливе відношення одне до одного, щиру повагу, доброзичливе відношення земляків між собою.

В урочистій обстановці проходить передача координаторства від одного земляцтва до іншого з врученням Булави як символу повноважень та православного Хреста як символу Божого благословення за участю керівників усіх земляцтв. Асоціація земляцтв областей та регіонів України має свої загальні сувеніри з написом «Завжди разом» та спільну міжземляцьку нагороду Почесний знак Ради земляцтв «За заслуги», який вручається за особистий вагомий внесок у розвиток земляцького руху в Україні.

Спільна діяльність земляцьких об’єднань областей України задля подальшого зміцнення, розвитку держави є унікальним явищем сучасного розвитку земляцького руху країни.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *