Повернення в давнину

DSC_0011_024 березня відбулася чергова поїздка керівників земляцьких організацій понад двадцяти областей України на Чернігівщину. Самі об’єкти огляду визначили тему поїздки: ознайомлення з духовними святинями стародавнього Чернігова.

Як і в попередніх поїздках по древній сіверській землі, вишукана гостинність господарів вражала: вже на кордоні Чернігівської і Київської областей делегацію зустріли хлібом-сіллю ошатні жіночки у національному вбранні та генеральний директор Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» Андрій Курданов. Голова Козелецької райдержадміністрації Леонід Мисливець щирою промовою запросив гостей до області та, супроводжуючи наш автобус по території району аж до знаку «Чернігівський район», побажав неповторних вражень та щасливої дороги. Тим часом Андрій Курданов розповідав подорожнім про історію кожного населеного пункту, через який проїзжав автобус, від сивої давнини до сьогодення, про людей, народжених на цій землі, які творили історію не лише України, але й могутньої Росії.

Біля Іванівської сільської ради, яка розташувалась обабіч шосе, земляцьку делегацію привітали піснею гурт дівчат з місцевого народного хору, а секретар сільської ради похвалилась нещодавно спорудженою алеєю видатних земляків-односельців, які примножували славу рідної землі у різні історичні часи. Поклавши квіти до обеліску загиблим у роки Великої Вітчизняної війни та пригостившись духмяним чаєм, керівники земляцьких організацій вирушили далі – за маршрутом, який обіцяв бути дуже насиченим і цікавим.

Перша зупинка у Чернігові – на території стародавнього Дитинця, огляд алеї гармат, покладання квітів до пам’ятника Великому Кобзарю, відвідання діючого Спасо-Преображенського собору, спорудженого ще у першій половині ХІ століття – одного з найдавніших храмів Русі, сучасника Софії Київської, усипальниці Чернігівських князів та духовенства

А далі –

– Ознайомлення з виставкою іконопису в Чернігівському Колегіумі (поч. ХVIII ст.) — першому вищому навчальному закладі на Лівобережній Україні. На виставці представлені ікони з іконостасу собору Різдва Богородиці (ХVIII ст., м. Козелець) та з Успенського собору (ХVII-ХVIII ст. м. Новгород-Сіверський).

 

– Перехід до Борисоглібського собору (поч. XII ст.) — родової усипальні династії Святославичів-Давидовичів. В ХVII-ХVIII ст. у ньому були поховані видатні православні ієрархи: Лазар Баранович, святитель Феодосій Углицький, Амвросій Дубневич, Феофіл Ігнатович. Нині собор є музеєм заповідника, перлина експозиції — іконостасна срібна царська брама поч. ХVIII ст.

 

У Борисоглібському соборі на гостей чекав ще один сюрприз – зустріч з головою Чернігівської обласної державної адміністрації М.В. Хоменком та головою обласної ради А.І. Мельником. В ході дружньої бесіди відбулась подія, яка переходить до розряду традиційних – передача булави наступному Координатору в Асоціації земляцьких організацій – голові МГО «Земляцтво Херсонщини» М.Г. Рожку. А супроводом цих подій був могутній спів Академічного камерного хору ім. Д. Бортнянського. Музичні твори «Придите, возрадуємся Господи ви…», «Многая літа», «Боже, Великий, єдиний», «Слава во вишнех, Господи», підсилили непересічну подію у земляцькому русі, надихнули присутніх на єднання в ім`я рідної неньки – України.

І знову –

– відвідання Свято-Успенського Єлецького монастиря, де в Успенському соборі збереглася фреска XII ст. із зображенням Божої Матері (Оранти). Також тут знаходяться списки чудотворних ікон: Троїцько-Іллінської ікони Божої Матері та Елецької ікони Божої матері.

 

– відвідання Троїцько-Іллінського монастиря ХVII-ХVIII ст., де знаходяться мощі чернігівського святого Феодосія Углицького, преподобного Лаврентія Чернігівського та святого Філарета (Гумілевського). За бажанням – здійснити підйом на 60-метрову дзвіницю монастиря, де з висоти пташиного польоту можна помилуватися панорамою Чернігова.

 

– оглядова екскурсія по території Болдиної гори з курганним некрополем ІХ-Х ст., панорама м. Чернігова.

 

– відвідання таємничих Антонієвих печер (рік заснування — 1069 р.) — старовинного підземного комплексу Іллінського монастиря, заснованого преподобним Антонієм Печерським, видатним церковним діячем Київської Русі, засновником Києво-Печерського монастиря.

 

Враження – неперевершені! Всюди гостей зустрічали перші особи закладу, показували найдостойніше, розповідали про найсокровенніше, гостинно запрошували доторкнутись до найсвятішого…

У досвідченого екскурсовода Али Гаркуші відповідь знаходилась на будь-які запитання, навіть ті, що торкались найдавнішої давнини, розкривались достеменно відомі факти, висвітлювались події, які зберігаються на скрижалях історії і мало відомі пересічному українцю. Професійно, толерантно, неупереджено керівників земляцьких організацій занурили в сиву давнину історії.

Гостинна вечеря за щедро накритим столом від Чернігівського районного відділення «Чернігівського земляцтва», очолюваного М..П. Компанціем, завершувала подорож по древньому Чернігову.

Крім незабутніх вражень наші гості, керівники земляцьких організацій, які представляють майже всю Україну, повезли важкі клунки з книгами про духовні святині, які залишили історії наші предки, про нові туристичні маршрути, які відкривають для відвідувачів сучасні сіверяни, безмежно закохані у свій край, а ще – присмак запашного короваю, яким нас пригостили Козельчани на початку шляху.

DSC_0225

DSC_0219_preview DSC_0196 DSC_0180 DSC_0160 DSC_0126_preview DSC_0123_preview DSC_0103_preview DSC_0080 DSC_0023 DSC_0011_0 DSC_0247

Опубліковано у МГО "Чернігівське земляцтво", Рада Земляцтв. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *